آشنایی با برچسب هولوگرام و ویژگی های آن

آشنایی با برچسب هولوگرام و ویژگی های آن

 

ویژگی های بارز برچسب هولوگرام

برچسب هولوگرام را می توان لیبل های اپتیکی معرفی کرد که امروزه شرکت های با برندهای معروف، آنها را به وسیله تجهیزات پیشرفته و تکنیک های خاص ایجاد می کنند. برچسب هولوگرام ویژگی های منحصر به فردی نسبت به سایر برچسب ها دارد که در ادامه به آنها بیشتر می پردازیم. امروزه از این نوع برچسب ها به عنوان برچسب های امنیتی تایید کیفیت و اعتبار محصولات در انواع کالاها و کارت های اعتباری استفاده می شود. در این مقاله به معرفی برچسب هولوگرام، انواع و کاربردهای آن بیشتر و بهتر می پردازیم.

 

برچسب هولوگرام چیست؟

هولوگرام یا عبارت Hologram یک نوع برچسب خاص است که حالت سه بعدی دارد و معمولا بر روی کالاهای مختلفی از جمله جعبه ها، پاکت ها، اسناد مهم و بسته ها چسبانده می شود. در واقع Hologram در زبان یونانی از دو عبارت تشکیل شده است که جزء اول آن با Holo معنای “کل” یا “تمام” و جزء دوم آن یعنی Gramma معنای “پیغام” دارد. همچنین از فویل های هولوگرافی برای ساخت برچسب های امنیتی که حالت سه بعدی دارند استفاده می شود. این نوع برچسب ها توسط یک پرینتر لیزری چاپ می شوند که درون خود یک تصویر سه بعدی دارند. در ساخت تصویر سه بعدی، عکس ها از زاویه های مختلف گرفته می شود که این عکس ها با چاپ بر روی برچسب های هولوگرامی، حالتی سه بعدی به تصویر آن می دهند. مواد برچسب که معمولا دارای فلز نقره برای پراکنده کردن نور است، در زیر فویل هولوگرافی بکار رفته است که شما می توانید با حرکت برچسب، تغییر رنگ ها و گوناگونی طیفی از رنگ ها و شکل ها را ببینید. در بعضی دیگر از انواع برچسب های هولوگرامی، نوشته ها و نشانه های خاص آن محصول و برند درج شده است. در ادامه به انواع و کاربردهای این نوع برچسب ها و ویژگی های برچسب هولوگرام اشاره می کنیم.

برچسب هولوگرام

مشخصات برچسب هولوگرام

از جمله مشخصات کلی این نوع برچسب ها می توان گفت:

برچسب های هولوگرام از جنس پلی استر با ضخامت 0.002 اینچ ساخته می شوند.

این نوع برچسب ها به صورت رولی عرضه می شوند.

قابلیت چسبندگی برای این برچسب ها تا یک سال ماندگاری دارد و می توان از آن استفاده کرد.

در برچسب هولوگرامی که پلی استری است، زیر عکس هولوگرام یک سیلیکون به صورت نقطه ای پرینت شده است که اگر کنده شود، یک الگوی نقطه ای از تصویر هولوگرام باقی می ماند.

از دیگر مشخصات این برچسب ها می توان به ناپدید شدن رنگ های آن به غیر از دو رنگ صورتی تیره و سبز لیمویی هنگامی که در برابر نور خورشید قرار می گیرند، اشاره نمود.

 

کاربرد برچسب هولوگرام

از جمله کاربردهای رایج استفاده از برچسب هولوگرام می توان به موارد امنیتی مانند حفاظت از محصولات تولیدی مجموعه خود اشاره کرد. از دیگر کاربردهای برچسب هولوگرام می توان به تایید نمودن اسناد و مدارکی که دارید از جمله آیتم های پست شده و تیکت های رخداد اشاره کرد.

همچنین در کارتخوان ها و پایانه ها که بدون نفر هستند، مثلا در فروشگاه ها و یا ایستگاه های گاز از این برچسب برای ایمنی آنها استفاده می شود. این برچسب ها که نشان دهنده اعتبار محصولات تولیدی از سوی برندها تولید و بر روی کالاها برچسب می شود، سبب شده است تا برخی فروشندگان برای زیبایی اقدام به نصب برخی هولوگرام ها بر روی کالاهای خود کنند.

جالب است بدانید که در کشورهای پیشرفته تنها کسانی که دارای ثبت مالکیت تجاری هستند، اجازه دارند تا از این برچسب ها چاپ کنند که این موضوع باعث می شود تا این برچسب ها منحصر به آن شرکت بوده و کپی برداری از آن ممکن نباشد.

انواع برچسب هولوگرام

 

انواع برچسب هولوگرام

هولوگرام ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به صورت تیتروار به معرفی آنها می پردازیم. از انواع این هولوگرام های امنیتی که برچسب های آن پرینت شده و برای کاربردهای امنیتی به فروش می رسند می توان گفت:

هولوگرام های دوبعدی و سه بعدی

هولوگرام فلیپ فلاپ

هولوگرام دات ماتریکس

هولوگرام لیتوگرافی تابش الکترون

همانطور که گفتیم هولوگرام ها برچسب های امنیتی هستند که برای جعل کردن آن، به تجهیزات گرانبها و همچنین تخصصی نیاز است و به همین علت نمی توان آنها را به راحتی جعل نمود. از نمونه کاربردهای روزمره این هولوگرام ها می توانید به چاپ هولوگرام آنها بر روی اسکناس های پول اشاره کنیم. همچنین از انواع دیگر هولوگرام ها می توان به هولوگرام های روی پاسپورت ها و کارت های بانکی و اعتباری و بسته بندی کالاهای با برند خاص که هر کدام از برچسب های خاص خود استفاده می کنند، اشاره نمود.

 

هولوگرام های دوبعدی و سه بعدی

این نوع از هولوگرام ها از نمونه های رایج و متداول برای برچسب هولوگرام می باشند. از جمله کاربردهای متداول این نوع هولوگرام ها می توان به کارت های اعتباری و گواهینامه های رانندگی اشاره نمود. در این نوع از هولوگرام های دو بعدی و سه بعدی، عکس هایی در تعداد دو یا چند تصویر استفاده شده است که باعث شده تا زوایای دید مختلف، تصاویر مختلفی را نشان بدهد.

ساختار این نوع هولوگرام ها از 2 و یا 3 لایه تشکیل شده است که عبارتند از:

لایه پس زمینه

لایه میانی

لایه پیش زمینه

علت استفاده از لایه بندی در هولوگرام های دو بعدی و سه بعدی، عمق دادن در تصاویر چاپ شده روی آنها است که سبب برجسته شدن آن می شود و همچنین از زوایای مختلف می تواند تصاویر مختلفی را به نمایش بگذارد

.

هولوگرام دات ماتریکس و فلیپ فلاپ

هولوگرام دات ماتریکس و فلیپ فلاپ

از دیگر انواع هولوگرام ها می توان به هولوگرام های دات ماتریکس و فلیپ فلاپ اشاره نمود. در هولوگرام نوع دات ماتریکس، رزولوشن در هر عنصر نور در حدود حداکثر 10 میکرومتر می باشد. از ویژگی های این نوع هولوگرام می توان به جعل سخت آن به واسطه بکارگیری دستگاه های تخصصی برای ساخت آنها اشاره نمود. همچنین برای طراحی عناصر نوری که در این نوع برچسب هولوگرام ها به کار می رود، تعداد زیادی از الگوریتم ها برای ساخت الگوهای تابشی بکار گرفته می شود.

هولوگرام نوع فلیپ فلاپی، یکی از تکنیک ها و روش هایی است که در هولوگرام محصولات به کار گرفته شده و یک افکت از فلیپ فلاپ را به تصویر می کشد. در ساخت این نوع از هولوگرام ها، از تصویربرداری های دو بعدی و سه بعدی استفاده می شود. سپس در هولوگرام های نوع فلیپ فلاپی، 2 تصویر در زوایای مختلف توسط 2 کانال افکت هولوگرام دو بعدی یا سه بعدی نمایش داده می شود. از ویژگی های دیگر هولوگرام نوع فلیپ فلاپی، استفاده از مواد باکیفیت و ایجاد تصاویر عمیق و جذاب با کمک تصاویر دو بعدی و همچنین سه بعدی و با کمک تصاویر فلیپ شده می باشد.

 

هولوگرام لیتوگرافی

هولوگرام های لیتوگرافی، با استفاده از تجهیزات لیتوگرافی که گران و طرز عملکرد آنها گران می باشد، ساخته می شوند. از ویژگی های هولوگرام هایی از این نوع هولوگرام ها می توان به وضوح 254000 dpi آن که 0-1 میکرومتر است، اشاره نمود. برای طراحی عناصر نوری که الگوهای تابشی را ایجاد می کند، نیازمند توسعه الگوریتم های مختلفی هستیم. از جمله دیگر ویژگی های این نوع هولوگرام لیتوگرافی تابش الکترون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن افکت های سه بعدی روی برچسب هولوگرام

قابلیت پنهان کردن تصاویر

توانایی خواندن برچسب هولوگرام لیتوگرافی تابش الکترون با لیزر

ارائه تصاویر رنگی واقعی و سایر چیزهای دیگر

اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *